Evlilikte Duygusal İhmal

Evlilikte duygusal ihmal, sağlıklı çift ve evlilik ilişkilerinde eşlerin birbirlerine karşılıklı olarak sağladıkları duygusal desteği vermeme halidir. Evlilikte duygusal kopukluk ise çiftlerin birbirleriyle aralarında duygusal bağın yetersizliğidir. Bazı durumlarda bağ çok zayıf bir bağken, bazı durumlarda hiçbir duygusal bağ kurulmaz. Evlilikte duygusal kopukluk çiftin ilişkisine iyi gelmez. Hiçbir derinlik olmadan, yüzeysel bir ilişkinin kurulmasına sebep olur.

Evlilikte Duygusal İhmal ve Duygusal İstismar Aynı Şey mi?

Evlilikte duygusal ihmal ve duygusal istismar birbirinden farklıdır. Duygusal ihmalde eşin duygusal durumunu destekleyici davranışların tümüyle bırakılması, destekleyici rolün bırakılarak eşe yönelik destekleme sorumluluğu yokmuş gibi, umursamaz davranılması bulunur.

Duygusal istismarda ise, eşin duygusal olarak incinmesine ve acı çekmesine neden olan sözlerin söylenmesi ve duygusal olarak inciten davranışların yapılması yer alır.

Kısaca duygusal ihmalde eşe duygusal destek verme sorumluluğunu reddetme ve kesme davranışları görülürken, duygusal istismarda durum biraz daha farklıdır.  Duygusal istismarda, işe duygusal destek verme anlamına gelen ve onun iyi hissetmesini sağlayan davranışların tam tersi şekilde davranarak acı çektirilmesi görülmektedir.

Duygusal istismarda eşin duygusal olarak yaralanması ve bu şekilde zarar görmesi özelliği bulunur. İstismarcı eş alay eder, sürekli olarak eşini eleştirir, suçlar veya onunla alay eder. Onun incindiğini ve acı çektiğini görse de olumsuz davranışlarını sürdürür.

Duygusal ihmalkarlık yapan eş ise, eşinin ihtiyacı olan duygusal desteği tümüyle çeker, onun iyi hissetmesini sağlayan davranışları kesip, ona iyi gelen sözleri söylemeyi durdurarak, duygusal açıdan eş desteği anlamına gelen şeyleri tümüyle geri çeker.

Evrensel olarak çift ve evlilik ilişkilerinde çiftlerin birbirlerine karşılıklı olarak vermelerini beklediğimiz duygusal destekte, olumlu ve olumsuz yaşantıların paylaşımı, karşılıklı anlayış, birbirinin iyiliğini ve yararını gözetmek gibi işlevler yer alır. Bu işlevler, hem ilişkinin, hem de ilişkideki iki insanın karşılıklı duygusal paylaşımlarıyla, ve özellikle duygusal bir temele dayanarak gerçekleşir.

Aslında hem duygusal ihmal, hem de duygusal istismar eşe şiddetli olumsuz duygular hissettirerek acı çektirir. Sağlıklı ve mutlu ilişkiler incelendiğinde, bu ilişkilerde duygusal ihmal ve duygusal istismarın bulunmadığı görülür. Duygusal ihmal ve istismar, ilişkiyi bozarak bitmesine neden olurken, ihmal ve istismara maruz kalan eşin psikolojik sağlığına da zarar verir. Yaşamdan aldığı zevki azaltır, dışlanma, değersizlik, suçluluk ve öfke hissetmesine neden olur.

Eşler Birbirlerine Nasıl Duygusal Destek Verirler?

Eşlerin birbirine karşılıklı olarak duygusal destek vermelerinin çok çeşitli yolları ve birçok türü bulunur. Duygusal desteğin biçimlerini sınırlandırmadan ve kategorize etmeden genel olarak ifade edersek:

Yakın paylaşımlar, eşlerin birbirine özel ve kendilerine özgü paylaşımları yoluyla duygusal destek vermeleri mümkündür. Bunu biraz daha netleştirirsek, sarılmak, dokunmak, öpmek, yanına oturup gözlerine bakmak, yanındayken ona dikkat etmek… Eşin yanında olduğunu ve ona değer verdiğini hissettirmek, onu korumak…  Ona değer verdiğini göstermek, onu önemsediğini gösteren davranışlarda bulunmak… Ona yardım etmek, ona hizmet etmek… Onunla birlikte zaman geçirmek, onu anladığını göstermek, onu hissetmek, onunla empati yapmak… Ve burada yazmadığımız çok daha fazla davranış, eşe duygusal destek vermenin farklı yolları ve fırsatlarıdır.

Evlilikte Duygusal İhmal ve Duygusal Kopukluk

Boşanma kararı vermek ve boşanma süreci bir çok olumsuz duygunun (kaygı, korku, endişe, üzüntü, öfke, suçluluk gibi) bir zincir gibi zaman zaman ve bir anda şiddetli biçimde hissedildiği anlar yaşanmasına neden olur. Tüm bu olumsuz duygular ve bazen de olumsuz bedensel hisler normal tepkilerdir. Bu tepkilerin şiddeti, ilerleyen zamanla ve kişinin kendisine iyi gelen şeyleri yaşamına dahil ederek farklı, daha olumlu yaşantılarla ve daha anlamlı bir yaşam kurmasıyla birlikte azalacaktır.

Evlilikte Duygusal İhmal : Boşanma Sürecini Kolaylaştırmak

Duygusal ihmalkarlık ya da duygusal istismarcılık yapan bir eşle anlaşma sağlamak bazen mümkün olabilmektedir. Onunla beraber, karşılıklı oturup konuşarak bir orta yol bulmaya çalışmak, ya da onu değiştirmeye çalışmak nadiren işe yarar. Bu tür girişimler, çoğunlukla travmatik biçimde ve amaca ulaşmanın mümkün olmadığı şekillerde sonuç verir.

Bu noktaya, yani ayrılma ya da boşanma kararı alma noktasına geldiğinizde, ikiniz için doğru olan bir kararın verilmesi için bir arabulucunun desteğini almanız yararlı olacaktır. Eğer mümkünse, özellikle bu konuda uzmanlaşmış bir psikolog ve bir avukattan yardım alın.

Boşanma kararı aldığınızı açıklamanız ve boşanma ile ilgili tüm koşullarınızı ifade etmeniz gibi tüm önemli anlarda arabulucuların en az birinin hazır bulunduğu bir ortamda bunları ortaya koyun. Arabulucu olarak psikolog veya avukatın olmadığı bir ortamda iseniz bu rolü üstlenebileceğini düşündüğünüz yakınlarınız arabulucu olma görevini üstlensinler.

Planlarınızın ve planlarınızın detaylarının hukuksal terimlerle ifadesi ve bunların resmi dilekçeye dönüştürülmesi, bu aşamanın önemli aşamalarından bir tanesidir. (Eski) eşle bunların tartışmasına ya da savaşına girmemeye, onun verdiği abartılı tepkiler karşısında duygusal patlamalar yaşamamaya dikkat edin ve sakin kalın. (Eski) eşin zorlama ve dayatma yapmaya çalıştığı anlar olabilir. Bunların hiçbirini kabul etmek zorunda olmadığınız gibi, koşullarınızda yer alan maddelerde hiçbir değişiklik yapmak zorunda da değilsiniz. Önemli olan, boşanma işleminin bir an önce ve nasıl olursa olsun hemen gerçekleşmesi değildir. Önemli olan, sizin koşullarınızın büyük bölümünün yerine getirilerek, ve haklarınızı alarak gerçekleşmesidir.

Boşanmanın Olumsuz Etkileriyle Başaçıkmak

Boşanma sizi bazen olumsuz duygusal etkileriyle zorlasa da, size özellikle iyi gelen, sizi iyi hissettiren şeyleri yapmak, bu zorluğu aşmanızda size destek olur. Sizi desteklediğini hissettiğiniz en yakınlarınızın desteklerini alarak, hem arkadaşlarınızın hem de ailenizin yardımıyla güçlenmek, sizin daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Yepyeni ve bembeyaz bir sayfa açarken kendinize değer vermeniz, (eski) eşin önemsemediği duygularınıza ve size ait olan her şeye özel önem vererek yaşamınızı keyifli hale getirdiğinizi görmek size iyi hissettirir.

Bir süreliğine, zamanınızın çoğunu sevdiğiniz etkinliklere ayırın. Spora, sevdiğiniz ya da denemeyi hep istediğiniz keyifli hobilere zaman ayırın. Kendinize bir haftalık aktivite programı oluşturun ve o programa uyun. Haftanın her günü, belli bir saatte ve belirlediğiniz süreyle sizi iyi hissettiren şeyleri yapın. Olumlu duygular hissetmenizi sağlayan birkaç aktivite, arkadaşlar ya da yakın akrabalarla buluşmalar, ve yakın, içten, samimi paylaşımlar.

Sizi duygusal açıdan destekleyen bir yaşam kurmak için attığınız büyük ya da küçük her adımın değerli olduğunu kendinize sık sık hatırlatın.

Zaman zaman olumsuz duygularınız ve hisleriniz olsa da, zamanla ve kendinize özel olarak kurduğunuz yeni yaşamın etkisi ile gitgide zayıfladıklarını göreceksiniz.

Yaşamınızda açtığınız yepyeni ve bembeyaz sayfayı, kendinize özel olarak kurduğunuz yeni yaşamla ve o yeni yaşamın iyi hissettiren güzel anılarıyla süsleyin. İhtiyaç hissederseniz mutlaka psikolojik yardım alın. Her nefesin, her anın tadını çıkarmayı, gülümsemeyi, doya doya gülmeyi ve yeri geldiğinde kahkahalar atmayı sakın unutmayın…

Tavsiye Yazılar:

Online Psikolog

Beylikdüzü Psikolog

“Evlilikte Duygusal İhmal” için bir cevap

  1. Yazınızda belirttiğiniz tüm özellikler benim eşimle ilişkimde var. Böyle olması evliliği acı veren bir sürece dönüştürüyor. Peki ne yapmalıyım sizce? Evliliğimi sürdürmeli miyim, yoksa boşanmalı mıyım? Boşanıp kendime yeni bir hayat kursam daha mutlu olur muyum?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir